środa, 7 marca 2012

Jak dostać się na staż potrzebny do uzyskania licencji?

Staż potrzebny do uzyskania licencji to nic innego tylko praca pod okiem aktuariusza. Czyli można go szukać wszędzie tam, gdzie zatrudnieni są specjaliści z licencją, czyli:
1) w firmach ubezpieczeniowych 
Aktuariusze pracują we wszystkich towarzystwach ubezpieczeń na życie i w większości innych. Ludzie, którzy mają już zdaną część egzaminów są tam mile widziani np. na stanowiskach specjalistów ds. aktuarialnych. Ofert pracy należy szukać na popularnych portalach np.: pracuj.pl (wyszukując fraz "aktuariusz", "aktuarialnych"), a także na stronach towarzystw ubezpieczeniowych. Warto odpowiadać, także na ogłoszenia, w przypadku których nie spełnia się wszystkich oczekiwań pracodawcy. Może się zdarzyć, że nikt bliższy wymogom pracodawcy się nie zgłosi, a stanowisko może zostać trochę zredefiniowane (np. na młodszego specjalistę)

2) w firmach consultingowych 
W E&Y, Deloitte, PWC i KPMG są działy aktuarialne. Firmy te oferują specjalne programy praktyk studenckich, na które oczywiście warto aplikować. Rekrutacja zaczyna się około maja, czerwca. Polecam także wysyłać CV poza typowym okresem rekrutacyjnym.
Charakter pracy w tego typu firmach różni się znacząco od pracy w TU. Niektórzy twierdzą się, że można się tam więcej nauczyć, ale moim zdaniem jest to przede wszystkim prawda, gdy idzie się tam z pewnym zasobem wiedzy praktycznej. Praca w sezonie (czyli od września, października do marca, kwietnia) nie kończy się prawie nigdy po 8 godzinach, a często trwa 12 h/dobę i więcej. Latem jest luźniej i teoretycznie dzień pracy trwa 7 h (co często jest zgodne z prawdą).

Sugeruję na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej zapytać, czy dana firma zatrudnia aktuariusza z licencją (zdarza się, że akurat wszyscy odeszli) i czy ten zgodzi się podpisać zaświadczenie o praktyce.

Dostanie się na "staż aktuarialny" nie jest trudne. Dużą rolę odgrywają oczywiście preferencje firm, do których się aplikuje. Warto jednak pamiętać, że o pracę na podobnych stanowiskach starają się również ludzie, którzy nie zdali żadnego egzaminu.A zaliczenie części jest traktowane jako atut.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz